آجر زیباست

1: خانه‌ی استخردار، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی فارم و کی‌. دی آرکیتکتس
طراحی داخلی این خانه در کشور سنگاپور بی‌تردید خلاقانه‌ترین طرح در بین همه‌ی نمونه‌های ذکر شده است. دو شرکت طراحی داخلی و معماری فارم و کی. دی در طراحی این خانه و تبدیل یک مغازه‌ی قدیمی در کشور سنگاپور به این خانه دست داشتند. این ساختمان در دهه‌ی 1920 ساخته شده است و نمونه‌ای از فروشگاه‌های سنتی در شرق آسیاست و به شیوه‌ی این ساختمان‌ها تماماً از آجر ساخته شده است. با این‌حال در طراحی داخلی تغییرات فراوانی در این ساختمان داده شد. بازسازی کامل راه پله‌ها، تعمیر و نوسازی کامل کف‌پوش‌ها از جمله‌ی این کارها بود. بخش عمده‌ی سقف ساختمان با سقف کاذب کناف پوشانده شد. از آن‌جا که این ساختمان قدیمی نیازمند به تغییر و نوسازی کامل سیستم برق‌کشی و تهویه بود، سقف کاذب اهمیت فراوانی در کار داشت. طراح داخلی علاوه بر این‌ها یک استخر هم در ساختمان کار کرد. این استخر در طبقه‌ی هم‌کف کار شده و جلوه‌ای خاص و عالی به این ساختمان و خانه‌ی مسکونی دو طبقه در کشور سنگاپور می‌دهد.


هر چند آجر یکی از مهم‌ترین مصالح در ساختمان‌سازی محسوب می‌شود، ولی خیلی‌ها آن را زشت می‌دانند، شاید به همین دلیل باشد که وقتی موقع طراحی داخلی می‌رسد، از طراح داخلی می‌خواهند تا دیوارهای آجری را زیر لایه‌ای از گچ یا چیزی دیگر پنهان کنند. با این‌حال پیش می‌آید که طراح داخلی مشتری را راضی می‌کند و از زمختی آجر به عنوان بخشی از تزئینات داخلی یک خانه استفاده می‌کند. آن‌وقت شاید ما هم تغییر عقیده بدهیم و از زمختی و خشونت آجر خوش‌مان بیاید. در این‌جا به سراغ 10 خانه‌ای خواهیم رفت که طراح داخلی از آجر برای طراحی داخلی آن استفاده کرده است؛ در این فهرست به یک آمفی‌ تئاتر در هلند سری می‌زنیم و در نهایت به سنگاپور می‌رویم، جایی که یک طراح داخلی فضای داخلی یک کافه را با آجر را کار کرده است.

10: آمفی تئاتر کورت‌ریک، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی و معماری دهولو آرکیتکتن
شرکت طراحی داخلی و معماری دهولو آرکیتکتن هنگام طراحی این آمفی تئاتر دست به تصمیمی جالب می‌زند و تصمیم می‌گیرد تا کل ساختمان را با آجر تزئین کنند؛ نه فقط نمای خارجی عمارت را که طراحی داخلی این آمفی تئاتر هم بر مبنای آجر انجام شده است. معماری و طراحی داخلی این ساختمان توسط برت دهولو، معمار و طراح داخلی بلژیکی انجام شده است. این ساختمان به سفارش یک بیمارستان ساخته شده و جزئی از پروژه‌ی عمرانی این مؤسسه‌ی درمانی محسوب می‌شود که این آمفی تئاتر را برای کنفرانس‌ها و دوره‌های آموزشی نیاز داشتند. 
در طراحی داخلی ساختمان آجرهای عمودی خاکستری به کار رفت. این نوع آجرچینی دو ویژگی به این عمارت داد، اول حالتی بدوی و البته کاملاً منحصر به فرد را برای فضای داخلی این عمارت فراهم کرد. اما از طرف دیگر تضاد جالبی بین جلوه‌ی آجر و لوستر زیبای این عمارت که توسط پبک برگمانز طراحی شده ایجاد شد.

9: عمارت مروارید سیاه، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی استودیو رولف و شرکت معماری زِک آرکیتکتن
شرکت معاری زِک آرکیتکتن و شرکت طراحی داخلی استودیو رولف پروژه‌ی نوسازی یک آپارتمان متروکه در شهر روتردام را به پایان رساندند. شرکت معماری زِک ارکیتکتن در نخستین گام تصمیم گرفت تا دیوار آجری اصلی خانه را دست نخورده باقی بگذارد و طراحی را بر اساس آن آغاز کند. همین الان هم اگر به این خانه نگاه کنید می‌بینید که طراح داخلی این شرکت چگونه با استفاده از سقف کاذب کناف جلوه‌ای خاص و منحصر به فرد به این دیوار آجری داده است. از این‌جا به بعد حضور شرکت طراحی داخلی استودیو رولف لازم بود. طراح دکوراسیون داخلی این شرکت از شهرت فراوانی برخوردار است. چنان‌چه پیش‌تر هم به واسطه‌ی اجرای چند پروژه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی برنده‌ی جوایز متعددی شده بود. به این ترتیب هم طراح دکوراسیون داخلی بخشی از مبلمان و وسائل را اختصاصاً برای این ساختمان ساختند که از این میان می‌توان به کابینت‌ها اشاره کرد.

8: گالری دیزاین کومون، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی و معماری استودیو نری و هو
شرکت طراحی داخلی و معماری نری و هو به همراه یکی از همکاران محبوب‌شان، شرکت طراحی داخلی ریپابلیک دیزاین که بیش‌تر در زمینه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی با آن‌ها همکاری می‌کند این گالری طراحی داخلی را در منطقه‌ی جینگنِ شهر شانگهای و در محل یک پاسگاه قدیمی پلیس بنا کردند.
از آن‌جا که خود ساختمان آجری بوده، تصمیم بر این شد تا در طراحی داخلی به همان دیوارهای آجری وفادار بمانند و فضای داخل را بر اساس همان طراحی کنند. ترکیب دیوارهای گچی در مقابل ظاهر زمخت آجری، جلوه‌ای جالب و منحصر به فرد به این عمارت داده است. از طرف دیگر از آن‌جا که این ساختمان برای نمایش محصولات دکوراسیون داخلی طراحی شده بود، آجر می‌توانست به کار بیاید تا بی‌آن‌که چشم را اذیت کند بافت‌های گوناگونی را برای نمایش محصولات مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی را فراهم کند. 

7: خانه‌ی ترمیتاری، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی تروپیکال اسپیس
چه چیز می‌تواند از یک خانه‌ی آجری در مرکز شهر ونیز جذاب‌تر باشد؟ شرکت طراحی داخلی تروپیکال اسپیس هم یک شرکت ونیزی است که تصمیم گرفت در هنگام نوسازی این خانه از همان جلوه‌ی آجری به عنوان مهم‌ترین عنصر در طراحی داخلی استفاده کند. با این‌حال کار اصلی طراح داخلی که در همکاری تنگاتنگ با معمار ساختمان کار می‌کرد این بود که همان طرح اصلی معماری را که مبتنی بر آجرچینی بود را در داخل هم تکرار کرد. به این ترتیب خانه‌ی دو طبقه‌ی ترمیتاری به یک خانه‌ی خاص تبدیل شد؛ خانه‌ای که تماماً با آجر کار شده است. 
در ادامه و در روند طراحی دکوراسیون داخلی از مبلمان چوبی استفاده شد تا هم با آجر هماهنگ باشد و هم این‌که از جهت جنس و ماده با دیوارهای آجری تضادی زیبا و چشم‌گیر را ممکن سازد.

6: کارگاه وینکلی، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی کرک‌وود مک‌کارتی
هر چند اسم این ساختمان کارگاه است، ولی شرکت طراحی داخلی کرک‌وود مک‌کارتی به سفارش مالک جدید آن را بازسازی کرده تا به یک خانه‌ی راحت و مدرن تبدیل شود. طبیعی است که وقتی طراح داخلی با یک عمارت آجری مواجه شود، تصمیم بگیرد که بخشی از ساختمان را به همان شکل نگه دارد. بیش از هر جا در طبقه‌ی پایینی ساختمان است که شما با جلوه‌ی این آجرها مواجه می‌شوید. طراح داخلی تصمیم گرفت تا حیاط کوچک خانه را تقریباً با حداقل تغییرات حفظ کند و با اضافه کردن چند گلدان و اندکی گل و گیاه آن را به حیاطی کوچک و دوست داشتنی تبدیل کند. طراح داخلی صرفاً در بعضی جاها با استفاده از طراحی سقف کاذب کمک کرده تا آجر به‌تر دیده شود. طراح داخلی قاب در و پنجره‌ها را به رنگ سیاه رنگ‌آمیزی کرد تا ترکیبی چشم‌گیر و زیبا از آجر، رنگ سفید دیوارها و رنگ مشکی قاب پنجره‌ها به وجود آورد.

5: خانه‌ی لوک تای کی، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی مینیستری آو دیزاین
هتل بوتیک در مالزی هنگام ساخت جدیدترین هتلش ردیفی از مغازه‌های سنتی آجری را در یک محله خرید و سپس از شرکت طراحی داخلی مینیستری آو دیزاین دعوت کرد تا این چند ساختمان را به هتل تبدیل کند. دیوارهای آجری آن‌قدر زیبا بودند که طراح داخلی تصمیم گرفت به ترکیب آ‌ن‌ها دست نزند و صرفاً به مدد طراحی دکوراسیون داخلی به چیزی که می‌خواهد برسد. شرکت طراحی داخلی مینیستری آو دیزاین که در سنگاپور قرار دارد، سابقه‌ی طولانی در نوسازی ساختمان‌های قدیمی دارد و در این زمینه پیش‌تر با یونسکو هم همکاری کرده بود. در نتیجه وقتی با این مجموعه مواجه شدند تصمیم گرفتند طراحی داخلی را بر مبنای دیوارهای آجری آغاز کنند. این کار شامل طراحی راه‌پله‌ها، افزودن چندین متر مربع اجرای سقف کاذب، عوض کردن کف‌پوش‌ها با چوب برای اتاق‌ها و با کاشی برای لابی‌ بود. طراح دکوراسیون داخلی هم از مبلمان مدرن استفاده کرده تا این ترکیب بسیار منحصر به فرد و زیبا شود. 

4: رستوران هوست، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی نورم آرکیتکتس
شرکت طراحی داخلی نورم آرکیتکتس یک شرکت دانمارکی است. آن‌ها برای طراحی داخلی رستوران جدید هوست در شهر کپنهاگ از نورپردازی صنعتی، میز و صندلی‌ها چوبی، رومیزی‌های پشمی و چیزهایی شبیه به آن استفاده کردند. ولی همه‌ی این جزئیات به این خاطر بود که به طراحی داخلی باید با ساختمان آجری این رستوران هماهنگ می‌شد. این شرکت طراحی داخلی از یکی از همکاران‌شان هم استفاده کرد، شرکت دکوراسیون داخلی منو که وظیفه‌ی تأمین مبلمان داخلی و مبلمان اداری این رستوران را عهده‌دار شد. از آن‌جا که رستوران هوست بیش‌تر غذاهای سنتی اسکاندیناوی سرو می‌کند، طراح داخلی با همکاری طراح دکوراسیون داخلی تصمیم گرفتند تا شکل ساده و اولیه‌ی آجری ساختمان را حفظ کنند و از مبلمان و جزئیات مینی‌مالیستی استفاده کنند تا فضای داخلی را به روز کنند.

3: دفتر مرکزی شرکت ام. اس. جی. ام، طراحی داخلی: فابیو فریلو
فابیو فریلی، طراح داخلی ایتالیایی، به استخدام شرکت ام. اس. جی. ام که در حوزه‌ی طراحی مد کار می‌کند، درآمد تا ساختمان قدیمی یک آهنگری در شهر میلان را به دفتر مرکزی این شرکت تبدیل کند. به این ترتیب بود که کهنگی ساختمان، زمختی آجرها و سقف‌های بلند سیمانی به کیفیت زیبایی‌شناختی این دفتر تبدیل شد. طراح داخلی بخشی از دیوارهای آجری را با لایه‌ی گچی پوشاند، سیستم برقی و نور را برای کابری جدید نو کرد و به جای استفاده از سقف کاذب که در این موارد مرسوم است، از یک شبکه‌ی آهنی استفاده کرد تا سیستم تهویه و برق‌رسانی را زیرش پنهان کند.
در طراحی دکوراسیون داخلی، از مبلمان مدرن و طراحی مرسوم در دهه‌ی 1970 استفاده شد که کاملاً با فضا و طراحی داخلی زمخت ساختمان هماهنگ شد و در ضمن با انتخاب پارچه‌های رنگ برای این مبلمان رنگ را هم به این فضای تک‌رنگ اضافه کرد.

2: کافه‌ی دوُد سیگار، طراحی داخلی: شرکت طراحی داخلی استودیو مِِیک
وقتی به یک کافه فکر می‌کنید، احتمالاً به یاد دیوارهای سفید می‌افتید که با پوستر و عکس و چیزهایی از این دست پوشانده شده. ولی شرکت طراحی داخلی استودیو مِیک که در تایلند قرار دارد کاملاً نظری برعکس این دارد. طراح داخلی این شرکت برای کافه‌ی دوُد سیگار در این کشور به سراغ طراحی داخلی آجری رفت. این کافه در کشور تایلند علاوه بر قهوه و انواع نوشیدنی‌های گرم دیگر، سیگار هم می‌فروشد. در نتیجه اولین کار طراح دکوراسیون داخلی، طراحی ویترینی شیشه‌ای برای فروش سیگار بود. اما مهم‌ترین کار طراح داخلی همان استفاده از آجر به عنوان مهم‌ترین عنصر طراحی در فضا داخلی بود. در ورودی کافه اما طراح داخلی با تغییر در الگوی آجرچینی جلوه‌ای بسیار چشم‌گیر و زیبا به فضای داخلی ساختمان داده است که آن را منحصر به فرد می‌کند. طراح داخلی با تاباندن نور به روی دیوارهای آجری از فضای یک‌دست کافه استفاده کرده و بر طراحی خاص و منحصر به فردش تأکید بیش‌تری کرده است.